przeprowadzki
fot. pixabay.com

Zmiany zazwyczaj wywołują pewne obawy. Lęk przed nieznanym jest naturalnym odruchem, ale tak naprawdę zmiany w naszym życiu są nieuniknione. Zmiana pracy, adresu zamieszkania, partnera. Wiele z nich wiąże się z przeprowadzką, a chyba nikt nie przeprowadzał się tyle razy, by móc powiedzieć, że ma w tym wprawę. Nawet najlepszy specjalista ds. logistyki popełnia błędy, co oczywiście nie oznacza, że nie możemy się przygotować do przeprowadzki tak, by wyeliminować potknięcia i zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, prawda? 

Jak się przygotować do przeprowadzki?

Cóż, tak naprawdę przygotowania należy rozpocząć już ok. 2 miesięcy przed przeprowadzką. Nie chodzi tu oczywiście o pakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, a o zwykłe formalności. Należy powiadomić odpowiednie instytucje o zmianie miejsca zamieszkania (można to zrobić w urzędzie lub przez internet). Należy również wypowiedzieć lub przenieść umowy z dostawcami, by uniknąć niepotrzebnego naliczania dodatkowych opłat (energia elektryczna, internet), należy również uzgodnić urlop z szefem, chyba, że pracuje się jako freelancer. Jeśli źródłem naszego utrzymania jest praca w domu przez internet również należy uwzględnić kilkudniowy przestój wiążący się pakowaniem i rozpakowywaniem rzeczy.

Miesiąc przed zmianą adresu zamieszkania należy przeprowadzić dokładny research, by upewnić się, która firma przeprowadzkowa spełni nasze wszelkie oczekiwania i czy będzie miała wolny termin. Jeśli jest to przeprowadzka międzynarodowa, trzeba ustalić transport międzynarodowy. Na terenie Europy bez problemu można znaleźć busy do Niemiec, Anglii, Holandii czy innych krajów.

To również idealny czas, by zacząć pozbywać się niepotrzebnych rzeczy. Można zorganizować wyprzedaże, przekazać część rzeczy znajomym lub rodzinie, albo po prostu przekazać na licytacje charytatywne lub innym placówkom, którym zalegające nam przedmioty mogłyby się przydać np. część ubrań można przekazać do Domu Samotnej Matki, zaś odzież po dzieciach do Domu Dziecka.

Należy także ograniczyć zakupy, zużyć napoczęte kosmetyki i produkty spożywcze.

jak się przygotować do przeprowadzki
fot. pixabay.com

Trzy tygodnie przed przeprowadzką można zacząć pakować najmniej przydatne rzeczy, których nie używamy w codziennym życiu. Przeprowadzając się latem, śmiało możemy zabezpieczyć i spakować zimową odzież, kurtki i obuwie. Można już zacząć kupować niezbędne do przeprowadzki rzeczy, takie jak taśmy klejące, kartony, markery, folie bąbelkowe, worki próżniowe czy pokrowce na ubrania. Warto pamiętać, by opisywać każdy karton, co znacznie ułatwi nam późniejsze rozpakowywanie.

Na około dwa tygodnie przed przeprowadzką, można pomyśleć o podpisaniu nowych umów na usługi telekomunikacyjne, takie jak: internet, telefon, telewizja. Warto również pomyśleć o zorganizowaniu opieki dla dzieci lub zwierzaków domowych na czas przeprowadzki. W razie potrzeby można również zatrudnić firmę do demontażu mebli lub sprzątania.

Tydzień przed przeprowadzką jest odpowiednim czasem, by opróżnić i rozmontować meble, zabezpieczyć ich zawartość, a także przygotować torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami, z których będziemy korzystać w ciągu kilku najbliższych dni.

Dzień przed przeprowadzką zapewne dostarcza wielu stresów i obaw, mimo to warto wcześniej położyć się spać, czeka nas bowiem bardzo długi i męczący dzień. Zanim jednak się położymy, warto dokumenty, pieniądze oraz klucze umieść w miejscu, które będziemy mieć zawsze pod ręką. Warto sprawdzić, czy budzik jest ustawiony, telefon powinien być naładowany do pełna. Należy potwierdzić z firmą przeprowadzkową godzinę ich przybycia oraz upewnić się, że znajomi, którzy mają pomóc przy przeprowadzce również pamiętają, na którą godzinę mają przyjechać.

Gdy nadszedł już dzień przeprowadzki należy wstać rano, spisać wszystkie odczyty liczników, wyłączyć gaz i prąd, zakręcić wodę oraz pozamykać okna. Po wyniesieniu mebli i kartonów przez firmę przeprowadzkową, ostatni sentymentalny rzut okiem na puste mieszkanie i pozostaje tylko dokładnie zamknąć je na klucz.

Jak się okazuje praca logistyka czy spedytora wcale nie jest taka trudna, jeśli poświęcimy odpowiednią ilość czasu na przygotowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here