chińskie sklepy
fot. pixabay.com

Uwielbiamy zakupy. Wszyscy, bez wyjątku. Rozwój e-commerce sprawił, że kupujemy bez opamiętania, ponieważ sklepy internetowe gwarantują nam wygodę, komfort, szeroką gamę produktów, oszczędność czasu i bezpieczeństwo. Według badań najczęściej odwiedzamy drogerie internetowe, sklepy z butami i ubraniami, księgarnie internetowe, apteki internetowe oraz… chińskie sklepy. Z najnowszych danych wynika, że ponad 5 mln Polaków regularnie dokonuje zakupów w Aliexpress.

Zakupy przez internet na Aliexpress dla niektórych stały się codzienności i nie przeszkadza tu fakt, że niekiedy na przesyłkę trzeba czekać aż 6 tygodni. Zacznijmy jednak od tego, co to jest Aliexpress?

Co to jest Aliexpress?

Aliexpress to chiński szeroko rozbudowany sklep internetowy dla użytkowników z całego świata, którzy daje możliwość zamówienia niemalże każdego produktu, a można tam znaleźć naprawdę wszystko. Aliexpress to platforma, za pośrednictwem której można zamówić produkty (niekoniecznie dobrej jakości, ale o tym za chwilę) w relatywnie niskiej cenie i małej ilości, bowiem głównym zamierzeniem Aliexpress eksport produktów w ramach współpracy ze sklepami i markami. Nie stanowi to jednak problemu dla osób prywatnych.

Użytkownicy Aliexpress dzielą się na:

– osoby prywatne kupujące produkty na własny użytek – kupując produkty do własnego użytku warto pamiętać, by zamówione towary w jednej paczce nie przekroczyły wartości 150 EURO, ponieważ wówczas nie trzeba opłacać cła (stawki dostępne są w systemie ISZTAR). Może za to jednak zostać naliczony podatek VAT. Choć kontrole celne prowadzone są wyrywkowo warto mieć to na uwadze zarówno w przypadku zakupów o niskiej zadeklarowanej wartości jak i przy imporcie większych ilości.

– osoby kupujące w celu odsprzedaży danego towaru – należy wiedzieć, że większość produktów dostępnych na Aliexpress jest produkowana na wewnętrzny rynek, przez co dość często nie spełnia standardów bezpieczeństwa wymaganych na terenie Europy. Z kolei sprzedaż produktów niespełniających norm unijnych czy standardów bezpieczeństwa jest nielegalna. W przypadku sprzedaży produktu i ewentualnego wypadku, w wielu przypadkach to importer jest odpowiedzialny.

aliexpress
fot. pixabay.com

Jak bezpiecznie kupować na Aliexpress?

  • Wybierać tylko sprawdzonych sprzedawców

Aliexpress niestety nie udostępnia pełnych profili sprzedających, ich dane są bardzo ograniczone. Z pomocą mogą przyjść komentarze użytkowników, które podobnie jak w przypadku polskiego Allegro są widoczne na profili sprzedającego. Warto więc wybierać sprzedawców z jak największą liczbą poytywnych komentarzy.

  • Dokonywać przemyślanych wyborów produktów

Aliexpress oferuje miliony produktów w kilkunastu głównych kategoriach, które z kolei dzielą się na podkategorie. Warto zrezygnować z zakupu produktów, które mogą w jakiś sposób zagrażać życiu lub bezpieczeństwu np. przedłużacze, suszarki do włosów. Niezbyt dobrym pomysłem jest również wybieranie markowych produktów, bo czy to możliwe, by najnowszy iPhone prosto z chin kosztował 100 dolarów a markowe ubrania kilkanaście złotych? Ponadto, decydując się na zakup markowych towarów można narazić się na kary, w przypadku, gdy paczka z podrobionym towarem zostanie poddana kontroli celnej. Zakupy na ALiexpress powinny być przemyślane, ponieważ zwrot towaru zakupionego przez internet na tejże stronie niemalże graniczy z cudem.

  • Dokonywać bezpiecznych płatności online

Dawniej warunkiem korzystania z Aliexpress była konieczna płatność kartą przez internet (mowa oczywiście o karcie kredytowej) Wzrost popularności platformy sprawił, że wprowadzono dodatkowe opcje zapłaty w tym Przelewy24, obsługujące 120 polskich banków. Wybierając płatność kartą należy się upewnić, że nie zostaną pobrane dodatkowe opłaty, które często ukrywają się w cennikach i regulaminach.

Mając wątpliwości, czy skorzystać z Aliexpress wystarczy się zastanowić, czy w innych okolicznościach zakupy z dowozem prosto z Chin byłyby możliwe i to w dodatku w tak niskich cenach? Warto wiedzieć, że dość często, przy zakupie drobnych produktów (etui do telefonu, pędzle do makijażu itd.) nie ma żadnych kosztów przesyłki, płacimy tylko kilka do kilkunastu złotych ceny produktu. Nie dziwi więc chyba ogromna popularność chińskich sklepów i nie są tu wcale potrzebne zakupy na raty przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here