Darmowe kursy online
fot. pixabay.com

Wielu osobom wydaje się, że inwestowanie we własny rozwój, wymaga dużego nakładu czasu i pieniędzy. Zazwyczaj tak mylne wyobrażenie mają osoby, które nigdy nawet nie sprawdziły, że kursy internetowe z podziałem na kursy zawodowe (np. szkolenia social media, kurs Excel online, kurs szybkiego pisania, kursy księgowe online), kursy językowe (np. język angielski dla początkujących), i kursy hobbystyczne (florystyka, gra na gitarze, szycie, malarstwo) cieszą się ponad 12000 ofertą. 

Wciąż zachodzące dynamicznie zmiany na rynku pracy jednych zmuszają a innych zachęcają do uczenia się nowych rzeczy. Szkolenia online dają możliwość zdobywania nowych umiejętności, podnoszenia kwalifikacji i kompetencji oraz zwiększają poczucie własnej wartości, a przede wszystkim zapewniają spokój i poczucie bezpieczeństwa, że znalezienie nowej pracy będzie zdecydowanie prostsze.

Darmowe kursy online cieszą się ogromną popularnością, nie tylko dlatego, że są bezpłatne. Dzięki nim, bez wychodzenia z domu, można nauczyć się niemalże wszystkiego. Nowe umiejętności przydadzą się, gdy myślimy o zmianie pracy (zwłaszcza w przypadku przebranżowienia) czy o awansie. Wiele kursów (również tych darmowych) zakończonych jest certyfikatem potwierdzającym nowo zdobyte umiejętności.

Czy warto robić darmowe kursy online?

Chęć rozwoju zawsze wpływa korzystnie na każdego. Skoro kursy są darmowe, stanowi to kolejną korzyść, ponieważ nic nie tracimy, nawet jeśli w jakimś stopniu kurs nie spełni naszych oczekiwań.

Ukończone kursy są dla pracodawcy, lub przyszłego pracodawcy, sygnałem, że ma do czynienia z ambitnym, otwartym na zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń pracownikiem. U takich osób zdecydowanie rzadziej pojawia się wypalenie zawodowe, a ich zapał stanowi sporą motywację dla innych pracowników. Dodatkowo pracownicy doceniają doskonałą organizację i zarządzanie czasem, bowiem odbycie kursu po godzinach pracy wymaga poświęcenia.

Darmowe kursy online z certyfikatem
fot. pixabay.com

Kursy online odbywają się zdalnie, w żaden sposób więc nie kolidują z pracą. Większość z nich polega na otrzymaniu dostępu do modułów, które należy samodzielnie przejść i każdy moduł zakończyć testem sprawdzającym wiedzę. Korzystanie z modułów może odbywać się w dogodnym dla nas czasie i to my decydujemy, ile czasu poświęcimy nauce i jak szybko ukończymy kurs. To niezwykle wygodna forma nauki, zwłaszcza dla osób zapracowanych lub pracujących w kilkuzmianowym systemie pracy.

Warto nadmienić, że w CV podaje się tylko informację o formie kształcenia, tematykę oraz instytucję szkolącą. Nie ma informacji, że kurs odbył się online, zazwyczaj takiej informacji nie zawierają również certyfikaty. Ukończony kurs online wzmacnia CV, ale liczy się również zdobyta wiedza i umiejętności, warto więc rzetelnie podejść do nauki.

Darmowe kursy online – za i przeciw

Lista plusów jest długa, zaczynając od tego, że możemy zaoszczędzić pieniądze i zdobywać wiedzę za darmo, uczyć się w dogodnym dla nas czasie, bez wychodzenia z domu. Znając np. język angielski można korzystać z oferty kursów dostępnych niemalże na całym świecie. Bez najmniejszego ryzyka możemy próbować nowych specjalizacji i upewniać się, czy dana branża jest dla nas wystarczająco atrakcyjna. Możemy także poszerzać umiejętności hobbystyczne, które przerodzą się w dodatkowe źródło dochodu. Dla przykładu nauka pisania na klawiaturze może zachęcić nas podjęciem dodatkowych zleceń jako copywriter.

Czy istnieją więc minusy kursów online? Cóż, samorozwój wymaga od nas zagospodarowania dodatkowego czasu, dobrej organizacji, motywacji, konsekwencji i wytrwałości. Brak interakcji z nauczycielem, obowiązku wywiązania się przed kimś w wyznaczonego materiału, czy brak elementu rywalizacji z innymi kursantami, niekiedy może wpływać demotywująco.

Szeroka gama dostępnych kursów niezwykle kusi, jeśli jednak nie mamy sprecyzowanych zainteresowań może być nam niezwykle trudno odnaleźć właściwe dla siebie zajęcie. Warto najpierw zastanowić się, które ze swoich umiejętności chcielibyśmy rozwijać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here