Ile zarabia logistyk
fot. pixabay.com

Wiele osób nurtuje pytanie, ile zarabia logistyk, choć nie zdają sobie sprawy, z tego, że tak naprawdę wynagrodzenie na tym stanowisku uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim warto zgłębić najpierw na czym polega praca logistyka, jaki jest zakres jego obowiązków i jakie dokładnie stanowisko zajmuje, bowiem może to być asystent ds. logistyki, specjalista ds. logistyki lub starszy specjalista ds. logistyki, gdzie zarówno obowiązki, jak i wynagrodzenie są bardzo zróżnicowane

Zastanówmy się najpierw co to jest logistyka, na czym polega praca w zawodzie logistyka i jakiego wymaga doświadczenia.

Co to jest logistyka?

Logistyka to proces zarządzania dostawami oraz przepływem produktów, materiałów i surowców. Logistyka skupia się na działaniach z zakresu planowania, realizacji i kontroli przepływu towarów, kontroli zapasów, przewidywania zapotrzebowania, realizacji zamówień, obsługi zwrotów i reklamacji oraz gospodarowania odpadami.

Ze względu na zasięg oddziaływania, logistykę można podzielić na: logistykę wewnętrzną (ze względu na rodzaje magazynów niezbędne są np. wózki widłowe, taśmy transportowe, przenośniki itp.), logistykę globalną (transport międzynarodowy), eurologistykę (kontynent europejski, np. busy do Niemiec, Anglii, Holandii), mikrologistykę (pojedyncze przedsiębiorstwa), mezologistykę (pojedyncze działy gospodarki), makrologistykę (cała gospodarka narodowa).

Ze względu na obszar zainteresowań logistykę można podzielić na: logistykę zaopatrzenia, logistykę produkcji, logistykę dystrybucji, logistykę magazynową, logistykę transportu, logistykę marketingową, e-logistykę, logistykę miejską, logistykę odzysku.

zarobki logistyka
fot. pixabay.com

Na czym polega praca logistyka?

Logistyk zajmuje się planowaniem, organizacją, zarządzaniem i kontrolą przepływu materiałów, surowców i produktów pomiędzy działami, przedsiębiorcami, krajami. Jego głównym obowiązkiem jest zadbanie o zapewnienie bezbłędnych, płynnych i spójnych działań. Logistyk kontroluje pracę magazynu, zaopatrzenie, import i eksport surowców, materiały i produkty, zajmuje się także współpracą z klientami, dostawcami i przedstawicielami przedsiębiorstwa, raz organizacją transportu. W niektórych sytuacjach (o ile nie zajmuje się tym firma przeprowadzkowa) nadzoruje również przeprowadzki, w tym przeprowadzki międzynarodowe (jeśli firma zmienia siedzibę).

Praca logistyka – wykształcenie i cechy

Dobry, liczący na wysokie wynagrodzenie logistyk musi posiadać ukończone studia wyższe obejmujące specjalizację z zakresu logistyki i transportu. Powinien biegle władać językiem angielskim i niemieckim, znać doskonale obsługę komputera oraz programu SAP (system informatyczny wspierający zarządzanie firmą) i o ile to możliwe, posiadać już doświadczenie w zawodzie logistyka i spedytora. Osoba ta powinna stale się rozwijać, chociażby decydując się na szkolenia online czy inne kursy internetowe, które pozwolą być na bieżąco z nowościami w branży.

Logistyk powinien być odporny na stres, odpowiedzialny, zaradny, komunikatywny.  Powinien umieć nawiązywać kontakty i umieć podtrzymywać przyjazne relacje z klientami i dostawcami, a także, co niezwykle ważne, wyróżniać się wysoką kulturą osobistą oraz strategicznym myśleniem. Musi również umieć zarządzać czasem i pracą.

Ile zarabia logistyk?

Znając już oczekiwania wobec logistyka, zakres jego obowiązków oraz wymagane wykształcenie przejdźmy zatem to wynagrodzenia, którego może oczekiwać osoba, na tym stanowisku. A więc:

  • asystent ds. logistyki może otrzymać wynagrodzenie w wysokości ok. 3-4 tys. brutto,
  • specjalisty ds. logistyki może zarabiać ok. 4-5 tys. brutto,
  • starszy specjalista ds. logistyki może liczyć na pensję rzędu 5-7 tys. brutto.

Jak więc widać, wynagrodzenie oraz zakres obowiązków uzależnione są od sprawowanego stanowiska, odpowiedzialności oraz zakresu działań, które musi pełnić kandydat na logistyka. Teraz już zdecydowanie łatwiej jest podjąć decyzję, czy warto ubiegać się o to stanowisko i inwestować w swój rozwój w tym właśnie kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here