księgarnie internetowe
fot. pixabay.com

Powoli sklepy internetowe zaczęły wypierać tradycyjne sklepy i choć obecna sytuacja związana z pandemią i obostrzeniami ograniczającymi możliwość dokonywania zakupów stacjonarnych, tak śmiało można przyznać, że e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie już od wielu lat, przyciągając z każdym rokiem coraz większe rzesze zwolenników i nie wpłynęła na to pandemia, a zwykła wygoda i oszczędność czasu.

Księgarnie internetowe to nie jedyne sklepy online, które przyciągają swoją atrakcyjnością. Wymienić tu również można drogerie internetowe, sklepy z butami, apteki internetowe czy chińskie sklepy typu Aliexpress. Pandemia spowodowała wzrost zainteresowania marketami spożywczymi online, które świadczą zakupy z dowozem. Powody, dla których chętniej odwiedzamy księgarnie internetowe są nieco inne.

Dlaczego chętniej odwiedzamy księgarnie internetowe niż stacjonarne?

  • oszczędność czasu

O ile nie chodzi o podręczniki szkolne, za którymi biegamy w ferworze przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego, tak w pozostałych miesiącach zazwyczaj trudno jest nam znaleźć czas na spacerowanie po księgarniach i wybieranie książki, którą mielibyśmy ochotę przeczytać. Niestety, czytanie książek traktujemy jako formę relaksu, a ich zakup nie stanowi codziennego obowiązku, tak jak w przypadku zakupów spożywczych, ubrań czy kosmetyków i środków czystości. O ile sklepy z butami musimy odwiedzać regularnie, wraz ze zmieniającą się porą roku, tak księgarnie, choć je uwielbiamy, często jesteśmy zmuszeni ominąć, co nie znaczy, że rezygnujemy z czytania książek. Zakupy przez internet w księgarniach internetowych przebiegają zdecydowanie sprawniej. Wystarczy skorzystać z lupki, by za chwilę szukana przez nas książka już była w koszyku. Opisy książek, ich ocena i recenzje internatów również pomagają nam dokonać szybszych wyborów zakupowych.

  • większy wybór

Czy potraficie sobie wyobrazić, jak musiałaby wyglądać księgarnia, która posiada wszystkie pozycje książkowe? Nietrudno się domyślić, że jest to niemożliwe, dlatego tak często zdarza się, że książkę, jeśli nie jest nowością lub bestsellerem zwyczajnie ciężko dostać. Dla księgarni internetowych nie stanowi to problemu, a właściwie dla internautów, którzy dokonują zakupu wybranej książki w księgarni, w której jest ona dostępna. Dodatkowo tradycyjna, papierowa książka zaczęła być powoli wypierana przez ebooki i audiobooki, które jak wiadomo występują w formie elektronicznej i dostępne są przez internet. Zakup ebooka i audiobooka odbywa się niemalże błyskawicznie, ponieważ chwilę po dokonaniu płatności mamy już możliwość pobrania książki na urządzenie, na którym będzie odtwarzana.

księgarnie online
fot. pixabay.com
  • niższe ceny

Utrzymanie sklepu stacjonarnego wiąże się z wieloma kosztami, w tym opłatami związanymi z najmem lokalu, a im lepsza lokalizacja bliżej centrum miasta tym wyższy czynsz oraz z zatrudnieniem wielu pracowników (pracujących na zmiany). Sklepy internetowe nie mają z tym problemu zatem często zdarza się tak, że książki przez internet można zamówić zdecydowanie taniej niż kosztują w stacjonarnej księgarni. A w związku z tym, że mamy możliwość szybkiego porównania cen, bardzo szybko możemy zdecydować, gdzie kupić najtaniej wybraną książkę.

  • łatwość szukania

Zdecydowanie łatwiej jest nam kliknąć kilka razy i przejrzeć internet w poszukiwaniu wybranej pozycji niż biegać po mieście od księgarni do księgarni i zastanawiać, czy w tej kolejnej, do której jedziemy uda nam się odnaleźć poszukiwaną książkę. Dodatkowo w sieci swobodnie możemy kupować ebooki, audiobooki, białe kruki (unikatowy, rzadki i cenny okaz, najczęściej dotyczy książki), a także używane (o wiele tańsze) podręczniki lub inne pozycje książkowe, które z drugiej ręki można nabyć o wiele taniej. Jak również książki, których skończył się nakład i nie miały dodruku, które trudno odnaleźć, a zalegają gdzieś w antykwariatach.

Kupowanie przez internet stało się o tyle wygodne, że nie tylko pozwala nam zaoszczędzić czas i zapewnia wygodę przeglądania oferty. Daje nam również dokonywania płatności najwygodniejszą dla siebie formą (płatność kartą przez internet, BLIK, pay-by-link, przelewy online), zakupy na raty przez internet, czy możliwość zwrotu towaru zakupionego przez internet, jeśli ten nie spełnia naszych oczekiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here