Nauka pisania na klawiaturze
fot. pixabay.com

W teorii pisanie na klawiaturze polega na przyciskaniu odpowiednich klawiszy, które są opisane. Ciąg kolejno stawianych znaków tworzy wyrazy, potem zdania. Do czego więc przydaje się nauka pisania na klawiaturze i dlaczego tworzy się kursy internetowe z tego zakresu? 

Sekret tkwi w nabyciu umiejętności bezwzrokowego pisania bezbłędnie i możliwie jak najszybciej. Dlatego też nauka pisania na klawiaturze stosowana jest wymiennie z terminem kurs szybkiego pisania, który już dokładniej precyzuje czego nauka będzie dotyczyła. Zastanówmy się jeszcze jednak czym jest bezwzrokowe pisanie? To umiejętność szybkiego i bezbłędnego pisania na klawiaturze, bez konieczności patrzenia na nią. Metoda ta opiera się na pamięci mięśniowej, a nie wzrokowej. Umiejętność przydaje się zwłaszcza w zawodach, które wymagają doskonałej wprawy i dużego tempa pracy (np. copywriter, redaktor, pisarz).

Nauka pisania na klawiaturze – od czego zacząć?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że w internecie bardzo łatwo znaleźć darmowe kursy online szybkiego (i poprawnego) pisania na klawiaturze. Kursy oczywiście uczą wykorzystywania dziesięciu palców, a nie tylko dwóch czy czterech.

Pozycja podstawowa palców przy pisaniu metodą bezwzrokową nakazuje, by palce lewej ręki zajmowały klawisze kolejno zaczynając do małego palca: A S D F, zaś palce prawej ręki zaczynając od palca wskazującego, zajmowały klawisze J K L ; . Ciekawostką jest, że klawisze F i J zazwyczaj posiadają delikatne, ale wyczuwalne uwypuklenia, które umożliwiają bezwzrokowe ich odnalezienie i uzyskanie lepszej orientacji na klawiaturze.

Jest to podstawowy układ palców, od którego rozpoczyna się kurs. Do kolejnej lekcji można przejść dopiero w momencie opanowania właściwego posługiwania się tymi klawiszami. Ćwiczenia polegają na przepisywaniu tekstu (czasami w formie przesuwającego się paska) składającego się z czteroliterowych kombinacji zawierających znaki podstawowe, czyli A, S, D, F, J, K, L, ; plus dodatkowo spacja, której jest przypisany kciuk przeciwległej ręki, do tej, która obsługiwała poprzedni klawisz. W praktyce robimy to bezwiednie i nie odgrywa to znaczącej roli.

Systematyczność i codzienne poświęcanie nauce ok. 30 minut (np. po 5-10 minut, bo tyle z reguły trwa jedna lekcja, trzy razy w ciągu dnia) już w ciągu dwóch tygodni zaowocuje zdecydowanie szybszym pisaniem na klawiaturze. Powiązanie palca i przycisku prowadzi do utworzenia automatyzmów, co zarówno przyspiesza ruch palców, jak również zmniejsza liczbę błędów. Jedyną wadą jest konieczność regularnego ćwiczenia i spędzania czasu przy komputerze.

Nauka pisania na klawiaturze online
fot. pixabay.com

Bezwzrokowe pisanie – historia

Metoda bezwzrokowego pisania została opracowana i zastosowana prze sądowego stenografa z Salt Lake City, Franka McGurrina w 1876 roku. 12 lat później, bo 25 lipca 1888 w Cincinnati twórca tejże metody wygrał konkurs w pisaniu na maszynie na czas, bowiem tylko posiadał umiejętność bezwzrokowego pisania. Wygrana w konkursie przyniosła mu sławę, a sam McGurrin w późniejszym czasie zaczął prowadzić kursy maszynopisania bezwzrokową metodą, która do dziś jest stosowana.

Darmowe kursy online – nauka pisania na klawiaturze

Mówi się, że internet to ulica, na której leżą pieniądze, wystarczy się po nie schylić. Trudno się nie zgodzić, bowiem internet to niezgłębiona kopalnia możliwości, sposobów na zarabianie i rozwój osobisty. Znaleźć tu można zarówno szkolenia social media, kursy Excel online, kursy księgowe online, czy szeroką ofertę kursów językowych (np. język angielski dla początkujących). Dzięki niemu można podnosić kwalifikacje, odkrywać nowe zawody (np. freelancer, wirtualna asystentkainfluencer) oraz rozwijać pasje (kursy florystyczne, gra na gitarze, malarstwo, fotografia, szycie). Szkolenia online  pozwalają bez wychodzenia z domu zdobywać lub uzupełniać wiedzę, rozwijać się i poszerzać horyzonty, a wszystko to doskonale wpływa na naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Nauka pisania na klawiaturze doskonale sprawdza się w wielu zawodach, zwłaszcza biurowych, ale również w spełnianiu marzeń, bo być może podczas nauki zrodzi się pomysł napisania i wydania własnej książki? Kto wie?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here