płatność kartą przez internet
fot. pixabay.com

Pierwsze sklepy internetowe zaczęły pojawiać 26 lat temu. Również wtedy przypisuje się początek serwisów aukcyjnych, takich jak eBay. Od tamtego czasu e-commerce dynamicznie się rozwija nie tylko pod względem ilości sklepów internetowych, ale również obszerności i elastyczności usług i udogodnień związanych z zakupami przez internet. 

Im popularniejsze stawały się zakupy przez internet, tym więcej pojawiało się cyberprzestępców, którym wciąż nie brakuje pomysłów, by wykraść dane lub pieniądze internautów. Na szczęście zakupy online dzięki rozbudowanym zabezpieczeniom i bezpiecznym formom płatności zapewniają komfort i wygodę.

To właśnie komfort i wygoda stały się bodźcem do stworzenia dogodnych form płatniczych i tak powstały 4 typy kart, którymi możemy dokonywać płatności.

Płatność kartą przez Internet odbywa się przy zastosowaniu 4 typów kart:

  • karta debetowa – to klasyczna karta, którą posługujemy się na co dzień płacąc za zakupy w sklepach stacjonarnych czy wypłacając pieniądze z bankomatu. Kiedy płacimy taką kartą debetową nasze konto natychmiast jest obciążane kwotą wykonanej operacji. Wymagane jest posiadanie na koncie środków, by móc się nią posługiwać, a transakcje mogły przebiegać pomyślnie.
  • karta kredytowa – to karta, której użycie nie obciąża naszego konta, jednak powiększa zadłużenie względem banku, który nam ją przyznał. Używanie karty kredytowej wymaga terminowych spłat zadłużenia w okresie bezodsetkowym, ponieważ w innym wypadku bank naliczy relatywnie duże odsetki za zwłokę.
  • przedpłacona (prepaid) – stanowiły wygodne rozwiązanie dla osób, które chciały sprawować kontrolę nad swoimi wydatkami. Na rachunek karty należało wpłacić dowolną sumę, którą chcieliśmy przeznaczyć na wydatki. Było to bardzo wygodne rozwiązanie np. W przypadku kradzieży karty. Minimalizowało to straty. Jednak sprzedaż kart została ograniczona. Komisja Nadzoru Finansowego (tzw. KNF) uznała, że taka forma płatności może stać się narzędziem do prania brudnych pieniędzy. Obecnie aktywnych jest ok 2 mln egzemplarzy kart prepaid, przy czym funkcjonuje w obiegu 34 mln kart debetowych i 6 mln kart kredytowych. Można je zdobyć już tylko w nielicznych bankach.
  • wirtualna. – służy wyłącznie do płatności w sieci, nie można zapłacić nią w sklepie stacjonarnym ani wypłacić przy jej użyciu pieniędzy z bankomatu. Jej działanie przypomina karty prepaid, ponieważ aby móc płacić kartą wirtualną, najpierw na jej rachunek należy przelać odpowiednie środki. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kart debetowych można ustalić limit na karcie oraz generować potwierdzenia transakcji. Jedyną wadą wirtualnych kart jest ich dostępność. Choć w Polsce pojawiły się 20 lat temu do tej pory nie zyskały większej popularności i tylko nieliczne banki posiadają je w swojej ofercie.
płatność kartą
fot. pixabay.com

Każdego dnia tysiące Polaków dokonuje płatności online robiąc zakupy w takich sklepach internetowych jak: księgarnie internetowe, sklepy z butami i ubraniami, drogerie internetowe, chińskie sklepy typu Aliexpress czy nawet apteki internetowe (lub jak kto woli apteki wysyłkowe). Zamawiamy posiłki, produkty spożywcze i codziennej potrzeby, płacimy online za zakupy z dowozem. Co więcej sklepy internetowe świadczą również takie usługi jak zakupy na raty przez internet, a zwrot towaru zakupionego przez internet stał się już mniej problematyczny.

Czujemy więc komfort, wygodę i bezpieczeństwo podczas codziennych zakupów, zwłaszcza teraz kiedy obostrzenia związane z panującą pandemią niemalże całkowicie ograniczyły nasze możliwości korzystania ze sklepów stacjonarnych. Na szczęście dzięki e-commerce zakupy przez internet stały się przyjemnością i służą nam nie tylko do zaspokajania podstawowych potrzeb, ale także śledzenia nowinek i spełniania zakupowych zachcianek. Na co z kolei duży wpływ ma marketing internetowy i ilość spędzanego przez nas czasu w sieci, co znacząco wpływa na wzrost naszych potrzeb i decyzje zakupowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here