praca logistyka
fot. pixabay.com

Jeśli wiemy, co to jest logistyka, nie powinno stanowić problemu odgadnięcie na czym polega praca logistyka, czym zajmuje się specjalista ds. logistyki oraz jakie kwalifikacje należy posiadać, by ubiegać się o to stanowisko. Głównymi, niezbędnymi cechami w pracy logistyka jest odpowiednie zarządzanie czasem i organizacja pracy. Logistyk powinien również być odporny na stres i mieć silną psychikę, ponieważ praca w tym zawodzie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. 

Na czym polega praca logistyka?

Obowiązkiem specjalisty ds. logistyki jest planowanie, organizacja, zarządzanie i kontrola przepływu materiałów, surowców i produktów pomiędzy działami, przedsiębiorcami, krajami (transport międzynarodowybusy do Niemiec, Anglii, Holandii). To przede wszystkim praca umysłowa wymagająca kreatywności, ponadprzeciętnej umiejętności planowania działań, skupienia i wielozadaniowości.

Głównym obowiązkiem w pracy logistyka jest zadbanie o zapewnienie bezbłędnych, płynnych i spójnych działań. Oznacza to, że specjalista ds. logistyki sprawuje m.in. kontrolę magazynu, kontrolę zaopatrzenia, kontrolę importu i eksportu surowców, materiałów i produktów, zajmuje się również współpracą z klientami, dostawcami i przedstawicielami przedsiębiorstwa, a także zajmuje się organizacją transportu. W razie potrzeby (jeśli nie zajmuje się tym firma przeprowadzkowa) nadzoruje także przeprowadzki, w tym przeprowadzki międzynarodowe (jeśli firma zmienia siedzibę).

Praca logistyka opiera się niekiedy o zakres działań magazyniera, dlatego też dobry logistyk powinien znać rodzaje magazynów, umieć nadzorować zasoby magazynu, przewidzieć, kiedy należy dokonać zamówienia, tak by nie zabrakło surowców i nie posiadać niepotrzebnej nadwyżki produktów.

Do zadań specjalisty ds. logistyki należy także szukanie nowych rozwiązań w zakresie logistyki, które sprawią, że procesy te będą wydajniejsze, ekonomiczniejsze oraz zminimalizują koszty. Jego obowiązkiem jest również prowadzenie szczegółowej dokumentacji dotyczącej rozliczeń oraz rachunków, które wynikają z umów z dostawcami oraz klientami. Praca logistyka musi przebiegać spójnie z innymi działami firmy, tak by wszelkie procesy zachodzące w firmie zachodziły spójnie, płynnie i bez zarzutu, a przede wszystkim bez nieścisłości.

logistyk praca
fot. pixabay.com

Praca logistyka – wykształcenie

Praca logistyka wymaga minimum średniego wykształcenia, choć największe szanse na stanowisko specjalisty ds. logistyki ma osoba, która ukończyła studia wyższe ze specjalizacjami logistycznymi i transportowymi. Warto, by osoba ubiegająca się o to stanowisko znała języki obce (język angielski i niemiecki), znała doskonale obsługę komputera oraz programu SAP (system informatyczny wspierający zarządzanie firmą) i (jeśli to możliwe) posiadała doświadczenie w zawodzie logistyka i spedytora.

Praca logistyka a cechy charakteru

Osoba na tym stanowisku musi być odporna na stres, odpowiedzialna, umieć podejmować decyzje w szybkim tempie, ponadto musi cechować ją komunikatywność i umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów. Musi umieć podtrzymywać przyjazne relacje z klientami i dostawcami, wyróżniać się wysoką kulturą osobistą oraz strategicznym myśleniem. Musi również umieć mądrze planować działania, podchodzić do swoich obowiązków rzetelnie, posiadać umiejętności współpracy i negocjacji.

Ile zarabia logistyk?

Wynagrodzenie za pracę logistyka uzależnione jest od wykształcenia i doświadczenia. O tym, ile zarabia logistyk decyduje również zakres wykonywanych obowiązków oraz odpowiedzialność, jaka na nim spoczywa. Dla przykładu asystent ds. logistyki może otrzymać wynagrodzenie w wysokości ok. 3-4 tys. brutto, z kolei wynagrodzenie specjalisty ds. logistyki może wynosić już ok. 4-5 tys. brutto, zaś starszy specjalista ds. logistyki może liczyć na pensję rzędu 5-7 tys. brutto.

Praca logistyka jest przeznaczona dla osób dobrze zorganizowanych, posiadających umiejętności zarządzania zespołem i organizowania pracy swojej i innych. Nie jest to więc praca dla każdego, ale posiadając odpowiednie cechy i interesując się logistyką warto spróbować swoich sił w tym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here