Jeśli wiemy, co to jest logistyka, nie powinno stanowić problemu odgadnięcie na czym polega praca logistyka, czym zajmuje się specjalista ds. logistyki oraz jakie kwalifikacje należy posiadać, by ubiegać się o to stanowisko. Głównymi, niezbędnymi cechami w pracy logistyka jest odpowiednie zarządzanie czasem i organizacja pracy. Logistyk powinien również być odporny na stres i mieć silną psychikę, ponieważ praca w tym zawodzie wiąże się z dużą odpowiedzialnością.
Na czym polega praca logistyka?
Obowiązkiem specjalisty ds. logistyki jest planowanie, organizacja, zarządzanie i kontrola przepływu materiałów, surowców i produktów pomiędzy działami, przedsiębiorcami, krajami (transport międzynarodowy, busy do Niemiec, Anglii, Holandii). To przede wszystkim praca umysłowa wymagająca kreatywności, ponadprzeciętnej umiejętności planowania działań, skupienia i wielozadaniowości.
Głównym obowiązkiem w pracy logistyka jest zadbanie o zapewnienie bezbłędnych, płynnych i spójnych działań. Oznacza to, że specjalista ds. logistyki sprawuje m.in. kontrolę magazynu, kontrolę zaopatrzenia, kontrolę importu i eksportu surowców, materiałów i produktów, zajmuje się również współpracą z klientami, dostawcami i przedstawicielami przedsiębiorstwa, a także zajmuje się organizacją transportu. W razie potrzeby (jeśli nie zajmuje się tym firma przeprowadzkowa) nadzoruje także przeprowadzki, w tym przeprowadzki międzynarodowe (jeśli firma zmienia siedzibę).
Praca logistyka opiera się niekiedy o zakres działań magazyniera, dlatego też dobry logistyk powinien znać rodzaje magazynów, umieć nadzorować zasoby magazynu, przewidzieć, kiedy należy dokonać zamówienia, tak by nie zabrakło surowców i nie posiadać niepotrzebnej nadwyżki produktów.
Do zadań specjalisty ds. logistyki należy także szukanie nowych rozwiązań w zakresie logistyki, które sprawią, że procesy te będą wydajniejsze, ekonomiczniejsze oraz zminimalizują koszty. Jego obowiązkiem jest również prowadzenie szczegółowej dokumentacji dotyczącej rozliczeń oraz rachunków, które wynikają z umów z dostawcami oraz klientami. Praca logistyka musi przebiegać spójnie z innymi działami firmy, tak by wszelkie procesy zachodzące w firmie zachodziły spójnie, płynnie i bez zarzutu, a przede wszystkim bez nieścisłości.

Praca logistyka – wykształcenie
Praca logistyka wymaga minimum średniego wykształcenia, choć największe szanse na stanowisko specjalisty ds. logistyki ma osoba, która ukończyła studia wyższe ze specjalizacjami logistycznymi i transportowymi. Warto, by osoba ubiegająca się o to stanowisko znała języki obce (język angielski i niemiecki), znała doskonale obsługę komputera oraz programu SAP (system informatyczny wspierający zarządzanie firmą) i (jeśli to możliwe) posiadała doświadczenie w zawodzie logistyka i spedytora.
Praca logistyka a cechy charakteru
Osoba na tym stanowisku musi być odporna na stres, odpowiedzialna, umieć podejmować decyzje w szybkim tempie, ponadto musi cechować ją komunikatywność i umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów. Musi umieć podtrzymywać przyjazne relacje z klientami i dostawcami, wyróżniać się wysoką kulturą osobistą oraz strategicznym myśleniem. Musi również umieć mądrze planować działania, podchodzić do swoich obowiązków rzetelnie, posiadać umiejętności współpracy i negocjacji.
Ile zarabia logistyk?
Wynagrodzenie za pracę logistyka uzależnione jest od wykształcenia i doświadczenia. O tym, ile zarabia logistyk decyduje również zakres wykonywanych obowiązków oraz odpowiedzialność, jaka na nim spoczywa. Dla przykładu asystent ds. logistyki może otrzymać wynagrodzenie w wysokości ok. 3-4 tys. brutto, z kolei wynagrodzenie specjalisty ds. logistyki może wynosić już ok. 4-5 tys. brutto, zaś starszy specjalista ds. logistyki może liczyć na pensję rzędu 5-7 tys. brutto.
Praca logistyka jest przeznaczona dla osób dobrze zorganizowanych, posiadających umiejętności zarządzania zespołem i organizowania pracy swojej i innych. Nie jest to więc praca dla każdego, ale posiadając odpowiednie cechy i interesując się logistyką warto spróbować swoich sił w tym zawodzie.