By zrozumieć, na czym polega praca logistyka, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, co to jest logistyka? A logistyka to nic innego, jak szereg działań obejmujący zarządzanie dostawami oraz przepływ produktów, a także planowanie, realizacja oraz kontrola przepływu towarów, jak również nadzorowanie zapasów, przewidywanie zapotrzebowania, realizacja zamówień itp. Na czym więc polega praca specjalisty do spraw logistyki i czy każdy może nim zostać?
Czym zajmuje się specjalista ds. logistyki?
Osoba na stanowisku specjalisty ds. logistyki zajmuje się głównie zarządzaniem transportem w obrębie danej firmy. Nie należy jednak mylić tego stanowiska ze spedytorem, który zapewnia doradztwo spedycyjne, udziela porad na temat przygotowania transportu ładunków, przygotowuje niezbędne dokumenty oraz zawiera umowy z firmami świadczącymi usługi przewozowe (przeprowadzki, firmy przeprowadzkowe, przeprowadzki miedzynarodowe). Ponadto, spedytor dopasowuje odpowiednie środki transportu oraz monitoruje załadunek, przewóz i przeładunek.
Z kolei specjalista ds. logistyki jest odpowiedzialny za nadzorowanie i koordynowanie przepływu materiałów i surowców w firmie. Zajmuje się organizacją transportu i dystrybucją gotowych już towarów, jest także odpowiedzialny za kontakt z przewoźnikami. Od logistyka wymagana jest kreatywność, ponieważ elementem jego pracy jest poszukiwanie nowych rozwiązań organizowania transportu i przepływu dóbr w firmie. Logistyk powinien bezustannie dążyć do stałego optymalizowania kosztów transportu. Jego współpraca z działem zaopatrzenia i produkcji musi odbywać się efektywnie i spójnie. Podobnie z działem marketingu, bowiem niekiedy konieczny jest również transport materiałów promocyjnych.
Kolejnym z elementów pracy specjalisty ds. logistyki jest prowadzenie dokumentacji związanej z dystrybucją towarów w kraju i poza jego granicami (transport międzynarodowy, busy do Niemiec, Anglii, Holandii).

Specjalista ds. logistyki – wykształcenie
By ubiegać się o stanowisko specjalisty ds. logistyki należy posiadać minimum wykształcenie średnie, choć najbardziej pożądanym jest wykształcenie wyższe ze specjalizacjami logistycznymi i transportowymi. Wśród wymagań znajduje się również znajomość języków obcych (zazwyczaj języka angielskiego i niemieckiego). Przyszły logistyk powinien również doskonale znać obsługę komputera, być na bieżąco z nowoczesnymi technikami zarządzania logistycznego, znać rodzaje magazynów oraz posiadać podstawy obsługi programu SAP (system informatyczny wspierający zarządzanie firmą). Mile widziane jest również doświadczenie w zawodzie logistyka i spedytora.
Cechy specjalisty ds. logistyki
Jakie cechy powinna posiadać osoba aspirująca na stanowisko logistyka? Logistyk powinien być zdolny do twórczego myślenia. Powinien mieć również otwarte podejście do kwestii biznesowych i operacyjnych. Osoba na tym stanowisku musi być świadoma odpowiedzialności i ryzyka związanego z wysokim stopniem dyscypliny. Niezbędną cechą specjalisty ds. logistyki jest samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu. Logistyka musi również cechować otwartość i komunikatywność w relacjach międzyludzkich.
Pomocna w pracy w tym zawodzie jest również operatywność, dobra organizacja pracy oraz umiejętność zarządzania czasem. Osoba w zawodzie logistyka musi mieć silny charakter oraz dojrzałą psychikę. Warto, by inwestowała w swój rozwój, decydowała się na szkolenia online czy wszelkiego rodzaju kursy internetowe oraz śledziła nowości branżowe i była na bieżąco ze wszelkimi zapisami prawnymi oraz nowinkami technologicznymi.
Ile zarabia logistyk?
Wynagrodzenie logistyka uzależnione jest od doświadczenia, odpowiedzialności i zakresu wykonywanych obowiązków. I tak asystent ds. logistyki może zarabiać nawet w granicach 3-4 tys. brutto, specjalista ds. logistyki może otrzymać wynagrodzenie w granicach 4-5 tys. brutto, zaś starszy specjalista ds. logistyki zarabia około 5-7 tys. brutto. Jak widać, o tym ile zarabia logistyk, decyduje kilka istotnych czynników.