Pierwsze sklepy internetowe zaczęły pojawiać się w sieci w 1995 roku. Wtedy też pojawiły się pierwsze serwisy aukcyjne. Rosnące zainteresowanie zakupami online sprawiło, że internet stał się dla oszustów istnym Eldorado, ponieważ o jakiejkolwiek ochronie kupującego nikt wówczas nie słyszał. Aktualnie zakupy przez internet są bezpieczne oraz wzrosła świadomość konsumentów, choć i tak zdarzają się tacy, którzy wciąż padają ofiarami cyberprzestępców.
Jak zachować bezpieczeństwo podczas zakupów przez internet?
- bezpieczne połączenie Wi-Fi
Należy pamiętać, by dokonując zakupów przez smartfon czy inne urządzenie mobilne w miejscach publicznych używać wyłącznie swojego transferu danych. Należy unikać ogólnodostępnych sieci WiFi. Mogą to być utworzone hotspoty (punkt dostępu do sieci bezprzewodowej) przez cyberprzestępców, któzy poprzez połączenie Wi-Fi mogą dostać się do naszego urządzenia i wykraść wrażliwe dane. Należy także pamiętać, że również domowa bezprzewodowa sieć nie zawsze jest w pełni bezpieczna. Do słabo zabezpieczonej sieci może podłączyć się niemalże każdy.
- wiarygodność firmy
Wiarygodność firmy można sprawdzić szukając opinii na jej temat w internecie (na stronach internetowych, forach, grupach czy mediach społecznościowych). Warto sprawdzić, czy na stronie sklepu jest podany komplet danych sprzedającego (nazwa firmy, adres, numer telefonu, NIP), warto sprawdzić autentyczność tych danych, sprawdzając po NIP-ie czy KRS-ie czy istnieją i są przypisane do tej właśnie firmy lub dzwoniąc na wskazany numer pod pretekstem np. dopytania o szczegóły dostawy. Jeśli nigdzie nie ma podanych danych, to pierwszy sygnał (i powinien być wystarczający), by nie dokonywać zakupów w tym sklepie.
- dogodne formy płatności
Najpopularniejszą formą płatności są pay-by-linki, które dają możliwość wybrania rozwiązania płatniczego, z którego chcemy skorzystać. Kliknięcie w ikonę swojego banku, zostaniemy bezpiecznie przekierowani do logowania, po czym wystarczy już tylko zatwierdzić płatność, ponieważ formularz z kwotą i danymi sprzedającego jest już automatycznie uzupełniony. Inną formą płatności online jest płatność kartą przez internet, lub jest płatność przez operatora komórkowego.
- zwrot zakupionego towaru
Pamiętaj, że zawsze przysługuje ci możliwość odstąpienia od umowy i zwrot towaru zakupionego przez internet. Na odstąpienie od umowy przysługuje 14 dni od dnia otrzymania przesyłki z produktem oraz dodatkowe 14 dni na odesłanie produktu od dnia odstąpienia od umowy. W tym czasie sprzedający ma obowiązek zwrócenia poniesionych przez ciebie kosztów. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy.
- raty przez internet
Decydując się na zakup droższego towaru zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać raty przez internet, ponieważ zazwyczaj ich oprocentowanie wynosi 0%, więc kwota zakupu pozostaje bez zmian, można dokonać szybszej spłaty, a na pewno nie pojawi się sytuacja, w której po wpłaceniu pełnej kwoty tracimy kontakt ze sprzedawcą i nie otrzymujemy produktu.
Największą popularnością wśród zakupów online w ostatnim czasie cieszą się zakupy z dowozem (w głównej mierze gotowe posiłki lub produkty spożywcze i codziennego użytku), chińskie sklepy (typu Aliexpress, które dają ogromny wybór produktów w relatywnie niskich cenach), apteki internetowe (zapewniają wygodę i troskę o zdrowie i bezpieczeństwo klientów) oraz księgarnie internetowe (głównie, jeśli chodzi o zakup książek w formie elektronicznej tj. audiobooki i ebooki). Nie pozostają w tyle również drogerie internetowe (w myśl zasady, kosmetyków nigdy za wiele) oraz sklepy z butami, choć w tym przypadku dość często zdarzają się również zwroty produktów ze względu na niewłaściwy dobór rozmiaru obuwia.
Decydując się na zakupy przez internet na stronach znanych marek mamy stuprocentową pewność co do bezpieczeństwa i finalnej satysfakcji z transakcji. Największe ryzyko wiąże się z zakupami poprzez grupy w mediach społecznościowych, ogłoszenia czy sklepy, które nie zawierają szczegółowych informacji o firmie.