Kursy księgowe online  
fot. pixabay.com

Wielu osobom zawód księgowej z nudnymi obowiązkami, wertowaniem faktur, przeglądaniem tabelek Excelu i wstukiwaniem cyferek w kalkulatorze. Nic bardziej mylnego. Choć zawód kojarzy się z nudną i żmudną pracą nie brakuje mu zainteresowania. Być może dwadzieścia lat temu obowiązki księgowej były nudne i pracochłonne, dziś dzięki dynamicznemu rozwojowi rozwiązań dedykowanych rachunkowości, praca okazuje się być przyjemna i lekka. Wymaga jednak skupienia i specjalistycznej wiedzy. 

By zostać księgowym trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, bowiem rachunkowość to zajęcie przeznaczone dla ludzi cierpliwych, systematycznych, ceniących porządek. Dodatkowo kandydat na księgowego powinien posiadać zdolności analityczne i umiejętności szybkiego przetwarzania informacji. Konieczne jest również, by osoba na tym stanowisku była odpowiedzialna i dobrze zorganizowana.

Szkolenia online dla księgowych

Nawet najlepszy księgowy musi znaleźć czas na bycie na bieżąco z nowinkami technologicznymi usprawniającymi i upraszczającymi ich pracę. Automatyzowanie działań przyspiesza i ułatwia pracę. Warto więc, by księgowy znał najnowsze rozwiązania księgowości i rachunkowości. Musi również stale śledzić nowe przepisy, informacje o dotacjach itp. Przepisy prawa podatkowego bardzo często ulegają zmianie, przez co trzeba na bieżąco śledzić zmiany prawne i aktualizować swoją wiedzę. Dlatego też księgowi powinni regularnie zapisywać się na szkolenia online i stacjonarne konferencje oraz wyrobić sobie nawyk porannej prasówki branżowych portali.

Przepustką do pracy na stanowisku księgowego jest dyplom studiów wyższych na kierunku finanse i rachunkowość (lub pokrewny). Kierunki te dostępne są na akademiach, uniwersytetach ekonomicznych i wielu prywatnych szkołach wyższych. Można jednak rozpocząć pracę w rachunkowości nie posiadając ukończonych studiów. Taką możliwość daje także ukończenie np. Szkoły policealnej w tym zawodzie, szkolenia, po zaawansowane kursy internetowe (lub stacjonarne). Należy pamiętać, by wybierać sprawdzone i certyfikowane przez Ministerstwo Finansów kursy prowadzone przez uznane organizacje branżowe, takie jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce czy Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Obie instytucje organizują wiele kursów przygotowujących do zawodu, branżowych konferencji, szkoleń doszkalających (np. ze zmian w prawie podatkowym).

Stowarzyszenie Księgowych opracowały system certyfikacji zawodu księgowego, który wyznacza poszczególne stopnie kwalifikacji w branży rachunkowości. System wygląda następująco:

  • I stopień – księgowy,
  • II stopień – specjalista ds. rachunkowości,
  • III stopień – główny księgowy,
  • IV stopień – dyplomowany księgowy.

Istotnie znaczenie, na każdy, z wyżej wymienionych etapów odgrywa doświadczenie, które można zacząć zdobywać już w trakcie studiów, odbywając praktyki i staże w biurach rachunkowych lub działach finansowo-księgowych firm. Stażyści, którzy wyróżnili się sumiennością często mogą liczyć na stałe zatrudnienie.

Podstawy rachunkowości i księgowości można zdobyć decydując się na darmowe kursy online, które mogą stanowić fundament, jednak w przypadku księgowego nie mogą stanowić jedynego źródła wiedzy. Decydując się na taki kurs warto równolegle wykonać kurs Excel online i kurs szybkiego pisania, który dotyczy nauki pisania na klawiaturze.

W dużych miastach popyt na księgowych jest bardzo duży. Pracy w tym zawodzie można szukać w międzynarodowych korporacjach, firmach posiadających dział finansowo-księgowy oraz biurach rachunkowych, które wraz z przybywającymi klientami zwiększają swoją kadrę.

Rachunkowość jest bardzo dynamiczną dziedziną, która poza księgowymi, ma duże zapotrzebowanie na specjalistów od controllingu, doradców podatkowych i biegłych rewidentów.

Kursy księgowe online

Istnieje również wiele kursów internetowych dla osób na samozatrudnieniu, które samodzielnie chciałyby zająć się swoją księgowością. To bardzo wygodna forma oszczędności, która w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie powinna stanowić większego problemu.

Pod względem popularności kursy księgowe online są niemalże na równi z kursem język angielski dla początkujących i szkoleniem social media.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here