co to jest logistyka
fot. pixabay.com

Niektórym wydaje się, że logistyka, transport czy spedycja, to synonimy dotyczące jednego procesu, których można używać wymiennie. Nic bardziej mylnego. A więc, co to jest logistyka? Czym różni się od transportu i spedycji, na czym polega praca logistyka, czym zajmuje się specjalista ds. logistyki oraz ile zarabia logistyk? Zacznijmy zatem od początku.

Co to jest logistyka?

Logistyka to proces zarządzania dostawami oraz przepływem produktów i informacji. Logistyka obejmuje działania z zakresu planowania, realizacji i kontroli przepływu towarów wraz z kontrolą zapasów, przewidywaniem zapotrzebowania, realizacją zamówień oraz pakowaniem towaru, obsługą zwrotów i reklamacji i gospodarowaniem odpadami.

Logistykę, ze względu na zasięg oddziaływania można podzielić na: 

  • logistyka wewnętrzna (ze względu na rodzaje magazynów niezbędne są np. wózki widłowe, taśmy transportowe czy przenośniki),
  • logistyka globalna (transport międzynarodowy i logistyka obejmująca cały świat),
  • eurologistyka (obejmuje kontynent europejski np. busy do Niemiec, Anglii, Holandii),
  • mikrologistyka (procesy logistyczne obejmujące pojedyncze przedsiębiorstwo),
  • mezologistyka (procesy logistyczne obejmujące pojedynczy dział gospodarki),
  • makrologistyka (procesy logistyczne obejmujące całą gospodarkę narodową).

Logistykę, ze względu na obszar zainteresowań można podzielić na: 

logistyka zaopatrzenia (obejmuje zaopatrzenie przedsiębiorstwa)
logistyka produkcji (obejmuje planowanie, nadzorowanie przebiegu i synchronizacja produkcji)
logistyka dystrybucji (obejmuje kształtowanie, nadzorowanie i zarządzanie oraz kontrolę nad procesami dystrybucji)
logistyka magazynowa (obejmuje minimalizację kosztów, magazynowania oraz przechowywania, jak również przechowywanie towarów według kryterium ważności)
logistyka transportu (obejmuje planowanie dotyczące transportu towaru)
logistyka marketingowa (obejmuje połączenie logistyki zaopatrzenia z logistyką dystrybucji)
e-logistyka (obejmuje wykorzystanie zasobów internetu i systemów informatycznych do wszelkich działań)
logistyka miejska (obejmuje działania na terenie miejskim tak, by zminimalizować koszty funkcjonowania i zmaksymalizować satysfakcję klientów)
logistyka odzysku (obejmuje planowanie, implementację oraz kontrolę przepływu towarów).

logistyka
fot. pixabay.com

Na czym polega praca logistyka? 

Specjalista ds. logistyki zajmuje się szeregiem działań związanych z obrotem towarowym w formie. Do jego obowiązków należy m.in. zakup materiałów do produkcji, nadzór dostawy, odpowiednie magazynowanie oraz wysyłka gotowych wyrobów do klienta. Niekiedy logistyk odpowiada także za przesunięcia towarowe wewnątrz firmy i sprawuje wtedy stanowisko specjalisty ds. logistyki wewnętrznej, które zakresem obowiązków zbliżone jest do posady magazyniera.

Jest to bardzo odpowiedzialny w strukturach firm zawód, dlatego od kandydata na to stanowisko zazwyczaj ma firma zatrudniająca ma wysokie wymagania. To właśnie od logistyka zależy, czy materiały dotrą na czas i czy nie będzie niepotrzebnych i spowalniających pracę przestojów na linii produkcyjnej lub montażowej. Dodatkowo, warto pamiętać, że ilość towarów w magazynie powinna być możliwie jak najmniejsza, by nie generować niepotrzebnych kosztów, dlatego też logistyk musi posiadać zmysł ekonomiczny, by oszacować, ile produktów powinno znajdować się na hali lub w punkcie sprzedaży, by nie narazić firmy na przestój produkcji w przypadku deficytu i nie przechowywać zbędnych nadwyżek.

Ile zarabia logistyk? 

W zależności od doświadczenia, odpowiedzialności i zakresu wykonywanych obowiązków asystent ds. logistyki może zarabiać w granicach 3-4 tys. brutto, specjalista ds. logistyki zarabia w granicach 4-5 tys. brutto, zaś starszy specjalista ds. logistyki może otrzymywać wynagrodzenie rzędu 5-7 tys. brutto.

Wielu osobom logistyka mylnie kojarzy się z samym transportem, a ten z kolei najczęściej z przeprowadzkami, bo z reguły osoby na co dzień niezwiązane z logistyką, dopiero w przypadku przeprowadzki, gdy potrzebna jest firma przeprowadzkowa, zaczynają przeszukiwać internet w poszukiwaniu specjalistów, którzy świadczą pełen zakres usług, zwłaszcza kiedy chodzi o przeprowadzki międzynarodowe. Logistyka jednak ma niewiele wspólnego w przeprowadzkami, aczkolwiek te również wymagają umiejętności z zakresu planowania, realizacji i kontroli na każdym etapie działań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here