influencer
fot. pixabay.com

Tylko pomyśl, zarabianie przez internet jest takie proste. Nie trzeba szukać ofert pracy, wysyłać CV, chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Można pracować w domu, na własnych zasadach, bez wymagającego szefa, bez tracenia czasu na dojazdy, bez etatu, którego nienawidzisz. Praca w domu przez internet to coś, co pokochało tysiące internautów. Ale czy na pewno to taka prosta i czy przeznaczona jest dla każdego?

Stały dostęp do intermetu sprawił, że na rynku pracy zaczęły pojawiać się coraz to nowe i coraz bardziej opłacalne zawody. Nasi rodzice nie spotkali się z takim zawodem jak wirtualna asystentkacopywriterfreelancer, specjalista SEO czy social media manager czy influencer. O ile trzy pierwsze zawody nie powinny sprawiać trudności w odgadnięciu na czym polegają, tak inflencer budzi niekiedy jeszcze wiele pytań, a nawet kontrowersji.

Kto to jest influencer?

Influencer to osoba w świecie mediów społecznościowych, która skutecznie wpływa na opinię innych na temat produktu, usługi, marki itp. Często opinia influencera jest więcej warta niż wysokobudżetowa kampania reklamowa i daje znacznie lepszy efekt. Dlatego też powstał influencer marketing, odłam marketingu dotyczący współpracy z influencerami.

Influencer potrafi zbudować wokół siebie grupę lojalnych, zaangażowanych i zaufanych odbiorców. Influencer to pełnowartościowy i dochodowy zawód i choć nie ma szefa, który co miesiąc wypłaca wynagrodzenie, to influencer świetnie potrafi zapracować na okazałą pensję dzięki współpracom z markami.

Skoro już wiemy, kto to influencer, przejdźmy może do tego, jak zostać influencerem?

Jak zostać influencerem?

Mówi się, że influencerem może zostać każdy. Warto jednak dokończyć tę myśl i dodać, żę influencerem może zostać każdy, kto ma pomysł na siebie, a raczej content, który chce przekazać innym. Blogerem można stać się z dnia na dzień, influencerem stajemy się dopiero wówczas, gdy nasze grono odbiorców stale rośnie, treści przyciągają uwagę, wzbudzają emocje, skłaniają do przemyśleń i podzielenia się własnym zdaniem. To niezwykle trudne. Internet jest już tak przesycony treścią, że stworzenie unikalnej koncepcji niemalże graniczy z cudem, a naśladowanie kogoś, kto odniósł już sukces jest bezcelowe.

influencer praca
fot. pixabay.com

Nie wystarczy mieć kanał na YouTube, by nazwać się youtuberem lub influencerem. Nie wystarczy założyć bloga, by wszyscy uważali cię za blogera. Trzeba wiedzieć, jak pisać bloga, jak pozyskiwać czytelników i co najtrudniejsze, jak sprawić, by zostali z tobą na dłużej?

Jeśli chcesz zostać influencerem powinieneś najpierw zastanowić się, co masz do przekazania innym. Czy posiadasz wiedzę, którą chciałbyś się dzielić? Kolejne pytanie to, czy umiesz tę wiedzę przekazać? Pamiętaj, że influencer musi dobrze czuć się przed kamerą (nawet tą w telefonie), musi być swobodny w relacjach z odbiorcami, autentyczny, naturalny.

Poza treściami, które chce przekazywać, powinien również znać techniczną stronę kreowanego przez siebie wizerunku. Musi wiedzieć, jak zadbać o blog, kanał na YouTube czy konto na Instagramie czy Snapchacie. Musi znaleźć własną strategię pozyskiwania odbiorców. Musi także posiadać wiedzę z zakresu marketingu internetowego, by wiedzieć, jak współpracować z markami, jak zaprezentować ich produkt czy usługę, by reklama przyniosła oczekiwany efekt dla marki, a dla odbiorców nie wydała się zbyt nachalna. Musi wiedzieć, jak działają media społecznościowe, jak powinna wyglądać estetyka zdjęć, by przyciągała uwagę, o jakich godzinach i w jakie dni najlepiej publikować posty, by uzyskały większy zasięg itp.

Influencer – wady

Influencer musi znać granicę prywatności, wiedzieć, ile może pokazać odbiorcom, by ocieplić swój wizerunek, ale by nie przekroczyć granicy naruszania prywatności własnej i członków rodziny. W tym przypadku najbardziej może ucierpieć wizerunek dzieci influencerów, których prywatność jest naruszana już od najmłodszych lat.

Zarabianie w zawodzie influencera to nie klikanie w reklamy czy wypełnianie ankiet. To nie jest praca, której możemy poświęcić pół godziny, godzinę czy dwie dziennie. To praca na kilku etatach jednocześnie w pełnym wymiarze godzin. Ciężko jednak sprecyzować, ile zarabia influencer, ponieważ to kwestia indywidualna uzależniona od liczby obserwatorów/fanów/subskrybentów i ich zaangażowania. Zarobki influencera uzależnione są również od miesięcznej liczby współprac, których się podejmują.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here