kurs szybkiego pisania
fot. pixabay.com

W sieci roi się od różnego rodzaju kursów, które zachęcają do podnoszenia kwalifikacji. Tak naprawdę wystarczy odrobina chęci, by w każdej chwili zainwestować we własny rozwój. Co więcej internetzalewają nie tylko płatne, ale także darmowe kursy online, które przydadzą się, zwłaszcza kiedy jesteśmy na samozatrudnieniu. 

Spośród szerokiej gamy kursów internauci najczęściej wybierają szkolenie social media, kursy językowe (w tym język angielski dla początkujących), kursy księgowe online oraz kursy Excel online. Ogromną popularnością cieszy się również szybka nauka pisania na klawiaturze. 

Co to jest pisanie bezwzrokowe

Pisanie bezwzrokowe to umiejętność bezbłędnego i szybkiego pisania bez konieczności patrzenia na klawiaturę. Jest to metoda oparta na pamięci mięśniowej, a nie wzrokowej. Pisanie bezwzrokowe umożliwia o wiele szybszy dostęp do zasobów pamięci, zwłaszcza kiedy trzeba przepisać tekst z innych materiałów audiowizualnych.

Kurs szybkiego pisania 

Dla osób, którym marzy się nauka pisania na klawiaturze mamy dwie bardzo dobre wiadomości. Pierwsza jest taka, że są to całkowicie darmowe kursy online. Zaś druga: można go rozpocząć w każdej chwili w domowym zaciszu. Nawet teraz! Prościej się chyba nie da!

Na wielu stronach internetowych znajdują się różnego rodzaju ćwiczenia polegające na przepisywaniu tekstu na czas. Ćwiczenia zmuszają do patrzenia w monitor, ponieważ zazwyczaj jest to tekst ruchomy (przesuwająca się linijka tekstu), z kolei zegar odmierzający czas działa niezwykle motywująco.

Sekretem umiejętności bezwzrokowego pisania jest systematyczność. To najważniejsza zasada i tak naprawdę jedyna, która pozwoli odnieść sukces. Należy ćwiczyć co najmniej 15 minut dziennie, a w zaledwie dwa tygodnie dostrzeże się rezultaty. Z kolei, jeśli codzienna nauka wyniesie 30 minut, po dwóch tygodniach umiejętności będą dwa razy większe. Dobrym rozwiązaniem jest powracanie do ćwiczeń kilka razy dziennie. Jedna lekcja to ok 5-10 minut. Choć początkowo prędkość pisania nie będzie zbyt duża, powtarzanie tej samej lekcji kilka razy w ciągu dnia sprawi, że nawyki będą utrwalane, a metoda bezwzrokowa szybciej przyswajana.

kurs szybkiego pisania online
fot. pixabay.com

Kurs szybkiego pisania ma również na celu zmianę nawyki pisania wyłącznie dwoma lub czterema palcami. Ma skłonić do używania całych dłoni i wszystkich palców i oswoić z tym nawykiem. Systematyczne ćwiczenia i codzienne stosowanie nowych technik już po kilku dniach zapewnia poprawne ułożenie rąk. Ważne jest również, by podczas nauki zachować właściwą kolejność lekcji.

Nauka pisania na klawiaturze przebiega tak, by stopniowo dodawać kolejne palce, poszerzać umiejętności swobodnego dziesięciopalcowego posługiwania się klawiaturą oraz skracać czas pisania. Wszystko oczywiście bezwzrokową metodą pisania. Do kolejnych lekcji najlepiej jest przejść dopiero w momencie, w którym opanowało się już bieżący materiał. Nie ma sensu przechodzić do wdrażania kolejnych znaków, jeśli wciąż popełnia się błędy. Zatem jeśli lekcja wymaga powtórzeń lub z jakichś względów miałeś przerwę w nauce, powróć do poprzedniego materiału.

Kursy internetowe – szybkie pisanie na klawiaturze

Kursy internetowe są o tyle wygodnie, że nie wymagają instalowania i konfigurowania dodatkowego oprogramowania. Choć ćwiczenia odbywają się online, istnieje możliwość wglądu do statystyk i porównywania efektu swojej pracy. Ich zaletą jest również to, że nauka przebiega indywidualnie i sami ustalamy, w którym momencie jesteśmy gotowi, by rozpocząć kolejną lekcję.

Paradoksalnie, ucząc się szybkiego pisania nie warto się spieszyć. Oczywiście chodzi tu o tempo przebiegu kursu. To naturalne, że ucząc się nowych rzeczy na początku wykonujemy je zdecydowanie powolniej. Z czasem jednak nabieramy wprawy i prędkość się zwiększa. Dajmy więc sobie czas na opanowanie nowych metod i utrwalenie ich.

Szkolenia online z zakresu szybkiego pisania na klawiaturze co jakiś czas powinien sobie ponawiać copywriter, redaktor, wirtualna asystentka i wszystkie osoby, które w codziennej pracy, a może tylko raz na jakiś czas, mają za zadanie przepisać bądź napisać dłuższy tekst, a czas jak wiadomo to pieniądz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here