język angielski dla początkujących
fot. pixabay.com

Język angielski towarzyszy nam każdego dnia, niemalże na każdym kroku. Zdawać by się mogło, że jego nauka nie powinna przysparzać problemów. Nazwy marek, slogany reklamowe, piosenki słuchane w radiu. Spośród wszystkich języków na świecie, z językiem angielskim jesteśmy najbardziej obyci. Nie ma co ukrywać, znajomość tego właśnie języka daje również ogromne perspektywy, zarówno awansu w pracy, jak i wyjazdu czy przeprowadzki do innego kraju. Dlatego też kursy języka angielskiego cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Zazwyczaj, kiedy myślimy o rozpoczęciu nauki języka, zwłaszcza na poziomie podstawowym, decydujemy się na kursy internetowe. To daje nam możliwość przekonania się, czy jest w nas wystarczająco zapału, by podjąć się dalszej nauki np. w szkole językowej. Ponadto wybieramy kursy językowe online jeszcze z tego względu, że budzi się w nas pewien rodzaj dziecięcej nieśmiałości i nie chcemy podejmować się nauki w grupach, dopóki nie posiądziemy pewnego zasobu umiejętności. Jak się okazuje, to całkowicie naturalne, bo właśnie dlatego internet zalewają masowo szkolenia online czy darmowe kursy online.

Najpopularniejsze kursy online

Obok kursów języka obcego, ogromną popularnością cieszą się również: kurs szybkiego pisania, kurs Excel online oraz kursy księgowe online. Wiąże się to oczywiście z chęcią podnoszenia kwalifikacji oraz poszerzania wiedzy. Niezależnie od stanowiska, dobry pracownik biurowy musi mieć za sobą szkolenie social medianaukę szybkiego pisania na klawiaturze oraz znać język obcy (język angielski wymagany, inny język obcy mile widziany).

O szybkim opanowaniu języka angielskiego lub przypomnieniu go sobie jeszcze z czasów szkolnych zaczynamy myśleć, kiedy trafia nam się wyjazd zagraniczny, chcemy się przekwalifikować czy znaleźć inną pracę. Chcemy osiągnąć jak najlepsze efekty w możliwie najkrótszym czasie i często nauka miesza się z irytacją i utratą motywacji.

jak nauczyć się języka angielskiego
fot. pixabay.com

Jak nauczyć się języka angielskiego?

Kiedy już, z wiadomych względów, podejmujemy się samodzielnej nauki języka (np. korzystając z kursów językowych online, aplikacji itp.) nie przywiązujemy uwagi do przygotowań, które w tym przypadku są niezwykle istotne. Ucząc się historii, wiemy, że trzeba zachować chronologię wydarzeń, ucząc się matematyki poznajemy kolejność działań. Język obcy ma to do siebie, że wydaje nam się, że jest prosty do opanowania, bo nie ma przecież nic łatwiejszego niż pamięciówka.

Prawda jest jednak taka, że nie jesteśmy w stanie opanować podstawowych czasów angielskich, zasad gramatyki i słownictwa jednocześnie. Pocieszeniem niech będzie fakt, że wiele źródeł dotyczących nauki języków obcych informuje, że ważniejsze od poprawnej stylistyki i gramatyki jest rozumienie treści. Zatem fundamentem nauki języka angielskiego na poziomie początkującym powinno być słownictwo.

I tu kolejne ułatwienie, bowiem uznaje się, że znajomość tysiąca najpopularniejszych słów (niezależnie od języka) sprawi, że już będziemy mogli komunikować się w danym języku. Jako motywację można potraktować fakt, że wiele osób jest w stanie nauczyć się tych słów w zaledwie dwa tygodnie.

1000 najpopularniejszych słów

Grupa badaczy przeanalizowała na podstawie zasłyszanych rozmów, oglądanych programów telewizyjnych i filmów, słuchanych audycji radiowych najczęściej powtarzające się wyrazy. W następnej kolejności uszeregowano te słowa od najczęściej powtarzających się po te, które występowały najrzadziej. W ten sposób powstała lista najczęściej używanych słów, a zatem najważniejszych słów umożliwiających komunikację w danym języku. Udowodniono także, że opanowanie tysiąca słówek pozwala zrozumieć dany język w 80%. Dodatkowo warto wiedzieć, że listy z tymi słówkami można znaleźć bezpłatnie na wielu stronach internetowych. To oznacza, że zainwestować w płatny kurs nauki języka można dopiero w momencie opanowania tych słów, a to będzie oznaczało, że nie jesteśmy już na poziomie podstawowym.

Kolejnym krokiem, po opanowaniu najpopularniejszych słówek, może być nauka najpopularniejszych zwrotów i zdań. Wystarczy zastanowić się jak często spotykamy się z szablonowymi pytaniami i odpowiedziami. Znajomość wspomnianych szablonów doda nam pewności siebie i chętniej będziemy podejmować się konwersacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here