wirtualna asystentka
fot. pixabay.com

Jeśli wydaje ci się, że zarabianie przez internet nie jest dla ciebie, widocznie nie trafiłaś jeszcze na właściwy zawód, który mogłabyś wykonywać. Może wiesz, jak pisać bloga, prowadzić kanał na YouTube lub jak zostać inflencerem albo social media manager? A może masz lekkie pióro i mogłabyś pracować jako copywriter? Albo masz odpowiednią wiedzę, by sprawdzić się jako specjalista SEO? Nie, nie, nie i nie? A co powiesz na pracę wirtualnej asystentki? Sprawdź, co trzeba zrobić, by nią zostać i czym zajmuje się wirtualna asystentka? 

Coraz więcej osób, zwłaszcza właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, decyduje się na zatrudnienie wirtualnej asystentki. Dzięki temu nie muszą tworzyć i wyposażać stanowiska pracy. Asystentka pracuje na własnym sprzęcie, we własnym biurze lub domu. Wirtualna asystentka prowadzi własną firmę i wystawia faktury, nie trzeba więc płacić za nią składek na ubezpieczenie, a jej wynagrodzenie można wrzucić sobie w koszty. Odpadają również koszty szkoleń dla pracownika na etacie.

Wirtualna asystentka – praca dla każdego?

Wirtualna asystentka to zazwyczaj freelancer, dla którego praca w domu przez internet stała się głównym źródłem utrzymania. To osoba, która w zamian za wynagrodzenie oferuje swój czas, zaangażowanie, doświadczenie i (dość często) odpowiednie kwalifikacje. Wirtualna asystentka pracuje zdalnie i wypełnia obowiązku tradycyjnej asystentki lub sekretarki. Powinna zatem znać obsługę pakietu Office (Word, Excel), czasami wymagana jest także znajomość języka obcego,

W związku ze wzrostem popularności zawodu wirtualnej asystentki, w sieci pojawia coraz więcej kursów, oferujących przygotowanie do tego zawodu.

Zakres działań wirtualnej asystentki

  • Prowadzenie biura i administracji firmy (zarządzanie kontami mailowymi, nadzorowanie faktur),
  • Rezerwacja biletów, umawianie spotkań, przygotowywanie eventów
  • Zarządzanie stroną internetową i blogiem
  • Podejmowanie działań marketingowych i sprzedażowych
  • Obsługa mediów społecznościowych
  • Research i badania z różnych dziedzin
  • Działania związane z copywritingiem
  • Tworzenie grafik
wirtualna asystentka praca
fot. pixabay.com

Praca wirtualnej asystentki

Jak widać, praca wirtualnej asystentki nie jest przeznaczona dla każdego. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, czasami wymagane są również kwalifikacje, należy posiadać również odpowiednie cechy, takie jak: sumienność, terminowość, szybkość podejmowania decyzji. Wirtualna asystentka powinna także umieć zarządzać czasem i organizować pracę tak, by wywiązywać się z niej terminowo i na jak najwyższym poziomie. Zazwyczaj wirtualne asystentki są kreatywne, dobrze zorganizowane i ambitne. Poszerzają swoje kompetencje, dokształcają się. Zależy im na utrzymaniu klientów.

Wynagrodzenie wirtualnej asystentki uzależnione jest od zakresu działań, jakie wykonuje w skali miesiąca. Część asystentek ustala stawkę godzinową (ok. 50zł za godzinę pracy) inne z kolei przedstawiają cennik dotyczący konkretnych działań i tak np. prowadzenie social mediów to koszt ok. 200 zł miesięcznie, obsługa konta pocztowego – ok 100 zł miesięcznie itd.

Z racji tego, że wirtualnej asystentce przekazywane są dość istotne dane dotyczące firmy, zazwyczaj wymagane jest podpisane umowy o poufności. Choć osoby wykonujące ten zawód mają świadomość, że nie mogą nikomu przekazywać informacji dotyczących polityki firmy, jej planów i szczegółów dotyczących funkcjonowania, poza ustaleniami słownymi, warto zawrzeć również te pisemne, by uniknąć niedomówień i nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Wirtualna asystentka to metoda pracy zdalnej zdecydowanie bardziej opłacalna niż klikanie w reklamy czy płatne wypełnianie ankietTo także bardziej odpowiedzialne i czasochłonne zajęcie, dlatego, jeśli szukasz metody na dodatkowy zarobek przez internet, ale ponadto pracujesz na etacie, niestety zakres zadań wirtualnej asystentki wykluczy wykonywanie obu zawodów jednocześnie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here