Palety plastikowe czy drewniane

Palety od wielu lat są szeroko stosowane w wielu dziedzinach przemysłu i handlu – dzięki nim można w wygodny i w szybki sposób magazynować i co najważniejsze transportować różnego rodzaju produkty. Jeszcze kilka lat temu królowały palety drewniane, jednak obecnie coraz to większą popularnością cieszą się palety plastikowe. Poniżej znajdziemy więc małe zestawienie, dzięki któremu łatwiej będzie wybrać, który z tych rodzajów bardziej odpowiada naszym aktualnym potrzebom.

Koszty

Zacznijmy od kosztów, ponieważ jest to jedna z kluczowych przesłanek, jakimi kierujemy się przy wyborze większości produktów. Okazuje się, że przy zakupie produktu dobrej jakości, plastikowe palety będą bardziej kosztowne niż palety drewniane. Nowa paleta drewniana 1200X800 mm z pełnym blatem to koszt od 50 złotych w górę (plus cena dostawy), natomiast ceny plastikowych odpowiedników zaczynają się od około 180 złotych. Można oczywiście zdecydować się na zakup „z drugiej ręki”, gdyż z pewnością znajdziemy atrakcyjne oferty zarówno na Europalety plastikowe, jak i drewniane. Nie polecamy jednak tej opcji, szczególnie jeśli chcielibyśmy korzystać z nich dłużej, ponieważ nie mamy pewności co do stopnia ich eksploatacji, pochodzenia czy sposobu użytkowania.

Wytrzymałość

Natomiast jeśli chodzi o wytrzymałość czy odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne (takie jak wilgoć i wysoka temperatura), tutaj zdecydowanie wygrywają plastikowe palety, chociaż są lżejsze niż ich drewniane odpowiedniki. Dobrej jakości tworzywo sztuczne będzie odporne na odkształcenia, wodę czy mróz, a więc palety plastikowe będą mniej podatne na wszelkie uszkodzenia, co znacznie zmniejsza koszty ich eksploatacji – często zdarza się więc, że zakup modelu wykonanego z plastiku zwraca się już w pierwszym roku użytkowania.

Zastosowanie

Europalety plastikowe cieszą się tak dużą popularnością również ze względu na łatwość utrzymania w higienicznej czystości. Ich dezynfekcja jest bardzo szybka i łatwa, czego niestety nie można powiedzieć o modelach drewnianych, którym zdarza się nawet pleśnieć przy nieodpowiedniej pielęgnacji. Palety wykonane z plastiku są więc szczególnie polecane dla firm z branży spożywczej, ogrodniczej, kosmetycznej, odzieżowej czy farmaceutycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here