freelancer
fot. pixabay.com

Choć może samo słowo freelancer początkowo nie wzbudza żadnych skojarzeń, tak po przetłumaczeniu go, “wolny strzelec” w języku polskim zaczyna przywodzić pewne skojarzenia. A z czym kojarzy się wolny strzelec? Zgadza się! Z życiem według własnych zasad. Tak właśnie ma być kojarzony i postrzegany zawód freelancera. 

Całkiem słusznie praca w domu przez internet również kojarzy się z tym zawodem. Dzięki stałemu dostępowi do sieci pojawiło się wiele nowych zawodów, które umożliwiają zarabianie przez internet. Takim zawodem jest np. influencerwirtualna asystentka, specjalista SEO,social media manager czy właśnie wspomniany już freelancer, choć dosłownie za chwilę dowiesz się, że influencer, copywriter, czy wirtualna asystentka również są freelancerami. Jak to możliwe?

Freelancer to, jak już wspomnieliśmy osoba żyjąca według własnych zasad. W odniesieniu do zawodu wykonywanego przez internet, można więc uznać, że jest to osoba, która zarabia na własnych warunkach, w wyznaczonych przez siebie godzinach, przyjmując zlecenia lub je odrzucając. To osoba, wykonująca zawód, w kierunku którego się kształciła, ma odpowiednie kwalifikacje, wystarczającą wiedzę i doświadczenie. Freenalcerem może być grafik, programista, tłumacz.

Freelanacer – co to za zawód?

Freelancer to bardzo ogólnikowe sformułowanie, które poza formą pracy niewiele zdradza o umiejętnościach. Szukając więc zleceń lub wysyłając swoją ofertę do firm rzadko używamy sformułowania freelancer. Zazwyczaj skupiamy się na tym, które pozwoli zleceniodawcy stwierdzić, czy potrzebuje naszych usług. Ta informacja jest dla niego bardziej istotna niż fakt, że prowadzimy jednoosobową działalność.

Skoro freelancer kieruje się własnymi zasadami, ma zapewne też własne kryteria, którymi kieruje się przy wyborze oferty dotyczącej współpracy. Raczej nie spotkamy ogłoszeń typu: freelancer praca szuka człowieka lub oferty pracy dla freelancera, raczej będą to ogłoszenia szukające konkretnego zawodu jak programista, fotograf, specjalista ds. SEO itp.

freelancer praca
fot. pixabay.com

Freelancer – praca dla kogo?

Freelancer jednak doskonale wie, w jakim zawodzie się specjalizuje i gdzie pojawia się najwięcej ogłoszeń dotyczących jego zawodu. Problem ze zleceniami mogą mieć tylko początkujący freelancerzy, lub ci, którzy nie wywiązują się w pełni z realizowanych przez siebie zleceń. Freelancerzy godni polecenia nie narzekają na brak pracy, a wieść o nich bardzo szybko niesie się po internecie.

Ciężko jednoznacznie określić co robi i ile zarabia freelancer, ponieważ stawki dla grafików, programistów czy copywriterów są zróżnicowane.

Czy każdy może zostać freelancerem? Nie każdy wie, jak pisać bloga, nie każdy posiada umiejętności i wystarczającą charyzmę, by utworzyć kanał na YouTube, ale każdy może żyć na własnych zasadach i każdy może zostać freelancerem. Zanim jednak określimy, że chcemy zostać freelancerem warto zdobyć jakiś konkretny zawód i doświadczenie, które sprawią, że praca zdalna na własnych warunkach będzie możliwa i opłacalna.

Jak widać, zarabianie przez internet to nie tylko wypełnianie ankiet i klikanie w reklamy. To praca dla osób pełnych pasji, umiejętności, zaangażowania i wiedzy, którą potrafią monetyzować. Bycie freelancerem wymaga również konkretnych cech, takich jak dyscyplina, zarządzanie czasem, organizacja czasu i pracy, sumienność. Nie każdy potrafi być dla siebie wystarczająco srogim szefem, który będzie umiał powiedzieć sobie stanowcze nie, kiedy przyjdzie nam do głowy, że nic złego się nie stanie, jeśli zrobimy sobie dzień wolnego. Dotrzymywanie terminów i danego słowa to podstawa w zachowaniu właściwych relacji ze zleceniodawcami.

Freelancer musi nauczyć się szanować czas zarówno swój jak i innych. Zatem deklarując wykonanie zlecenia w terminie musi się z tego wywiązać, zakładając, że jego zlecenie to tylko pewien etap całokształtu, a jeśli zaburzony zostanie jeden człon, pozostałe również na tym ucierpią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here