Jak zarabiać na blogu
fot. pixabay.com

Dlaczego warto posiadać własną stronę internetową? Jak pisać bloga? Jak działa marketing internetowy? Kim jest influencer i czym jest influencer marketing? Te i wiele innych pytań kłębi się w głowie każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z zarabianiem przez internet, a biorąc pod uwagę ogrom możliwości, jakie daje dostęp do sieci, każdy prędzej czy później tę przygodę rozpoczyna, niezależnie od tego, czy jest to e-commerce, zawód wirtualnej asystentki, copywriterafreelancera czy social media managera

Już od dłuższego czasu prowadzisz blog, ale dotychczas traktowałeś go jedynie jako hobby, a teraz chcesz na nim zarabiać? A może słyszałeś o imponujących zarobkach blogerów i chciałbyś spróbować swoich sił w tym zakresie, ale zupełnie nie wiesz od czego zacząć? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów pozwalających zarabiać na blogu.

Jak zarabiać na blogu?

Zarobki z reklamBlogerzy, którzy chcą czerpać zyski z reklam, mogą wyjść z propozycją współpracy do firm, które oferują produkty lub usługi powiązane z tematyką bloga. Warto jednak pamiętać, że taki sposób promocji zwykle wykorzystują tylko największe marki. Niewielkie firmy zainwestują w pozycjonowanie strony, ale rzadko są zainteresowane promocją na blogach. 

Aby zainteresować swoim blogiem znane marki trzeba zaś prowadzić bloga, który jest bardzo popularny. W ten sposób można zdobyć zlecenia na artykuły reklamowe, banery, emailing czy prowadzenie kampanii w serwisach społecznościowych.

Zyski z banerów reklamowych. Wielu blogerów czeka na bezpośrednich reklamodawców, którzy zamieszczą na ich stronie baner reklamowy za miesięczną opłatą. Taka forma współpracy trafia się jednak przede wszystkim bardzo popularnym blogom (zwykle są to strony, które mają powyżej 30 tysięcy unikalnych wejść w ciągu miesiąca).

Dobrym sposobem na niewielkie, ale stałe dochody są programy udostępniające banery. Najpopularniejszy jest Google AdSense. Rosnącą pozycję zdobywa również Ceneo, Nokaut i WebePartners. Właściciele blogów finansowych mogą spróbować swoich sił w Systemie Partnerskim Bankier.

Osoby, które mogą pochwalić się ponad stu tysiącami unikalnych wejść miesięcznie, mogą spróbować nawiązać bezpośrednią współpracę z domami mediowymi. Warto jednak pamiętać, że obecnie wielu użytkowników Internetu korzysta z Adblock, co oznacza niestety, że nie wszystkie reklamy będą właściwie się wyświetlać.

zarabianie na blogu
fot. pixabay.com

Artykuły sponsorowane. Kolejnym sposobem, który daje możliwość zarobków na blogu są artykuły sponsorowane. Można je pisać bezpośrednio na zlecenie konkretnej marki lub skorzystać z ofert pośredników. Zlecenia na zamieszczanie artykułu sponsorowanego na blogu można uzyskać m.in. w serwisach:

  • whitepress.pl
  • reachblogger.pl

Oba serwisy umożliwiają zarówno publikację gotowych artykułów, jak i ich napisanie i umieszczenia na blogu (drugi sposób daje większy zysk, ale i wiąże się z większym nakładem pracy). Minusem umieszczania wielu zewnętrznych artykułów sponsorowanych jest to, że stali czytelnicy mogą szybko to zauważyć przez co autor straci na swojej wiarygodności.

Czerp zyski z programów afiliacyjnychSklepy internetowe, banki, firmy pożyczkowe, znane firmy i portale tworzą programy afiliacyjne. Wystarczy zamieścić na blogu artykuł poświęcony wybranej tematyce i wpleść w niego odpowiedni link. Partnerzy takich programów otrzymują zwykle prowizję od każdego produktu sprzedanego użytkownikowi, który wszedł na stronę sklepu (lub firmy) ze strony partnerskiej.

Zaletą afiliacji jest dostępność wielu programów. Popularne blogi (o dużej ilości odwiedzin) mogą w ten sposób zarobić naprawdę imponujące kwoty.

Inne formy współpracy?

Blogerzy dużo mogą zarobić na bezpośredniej współpracy z markami lub agencjami reklamowymi. Zwykle współpraca ma formę napisania recenzji, tekstu eksperckiego czy artykułu reklamowego.

Kolejnym pomysłem zarobków na blogu jest powiązanie go ze swoim własnym produktem – może być to kurs internetowy, lekcje języka obcego czy książka. Blog można również połączyć z własnym sklepem internetowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here