Dynamika rozwoju e-commerce sprawia, że na zakupy przez internet decydują się również osoby, które dotychczas miały sceptyczny do tego stosunek. Wygoda, możliwość dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu, oszczędność czasu i pieniędzy, wszystko to sprawia, że coraz chętniej odwiedzamy sklepy internetowe. Według badań naszą uwagę najczęściej przyciągają księgarnie internetowe, sklepy z butami i ubraniami, drogerie internetowe, chińskie sklepy typu Aliexpress, a nawet apteki internetowe.
Rozwój e-commerce
Początek e-commerce można przypisać do 1995 roku. W ciągu tego czasu znacznie rozwinął się zakres świadczonych usług mających na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa internautów. Przykładem udogodnień są np. płatności kartą przez internet, BLIK czy zakupy na raty przez internet, co dawniej możliwe było wyłącznie w sklepach stacjonarnych. Została również dopracowana ustawa o prawach konsumenta, która pozwala na odstąpienie od umowy i zwrot towaru zakupionego przez internet.
Największą uwagę zazwyczaj przyciągają nowinki technologiczne. Chętnie obserwujemy wciąż zmieniające się modele elektronicznych gadżetów. Niestety zakup nowego telewizora, laptopa czy smartfonu, choć te kuszą atrakcyjnością i promocyjnymi (i tak wysokimi) cenami, mógłby nadwyrężyć domowy budżet. Dlatego bardzo chętnie decydujemy się na raty, które są mniej odczuwalne niż jednorazowa płatność nawet kilku tysięcy złotych. Często można także liczyć na raty 0%, co oznacza, że kwota produktu zakupionego na raty nie będzie różnić się od tej, którą musielibyśmy zapłacić w trakcie zakupów gotówkowych.
Raty przez internet
Jeszcze niedawno zakupy na raty były możliwe wyłącznie w sklepach stacjonarnych, a właściwie w specjalnych punktach, gdzie zaciągaliśmy kredyt w banku świadczącego usługi dla danego sklepu. Aktualnie systemy ratalne dostępne są również w internecie, co jeszcze bardziej usprawnia i uatrakcyjnia zakupy online. Procedura odbywa się tak samo, nie wymaga jedynie wizyty w punkcie ratalnym, to oznacza, że decydując się na zakupy na raty przez internet, w naszym imieniu przesyłane jest do banku zapytanie o udzielenie kredytu na określoną kwotę (wysokość zakupów) na ustalony czas.
Raty przez internet – wady
Wydawać by się mogło, że zakupy na raty przez internet są pozbawione wad. Niestety tak nie jest. W przypadku rat przez internet, to nie my decydujemy, który bank będzie naszym pożyczkodawcą, ponieważ jesteśmy zmuszeni do skorzystania z oferty, którą podsuwa na współpracujący ze sklepem internetowym bank. Nie możemy więc przeanalizować i porównać ofert. Wpływ mamy jedynie na okres spłaty.
Kolejną wadą może być fakt, że zakupy na raty przez internet nie różnią się niczym od zaciągania kredytu w banku. To oznacza, że zakup zostaje wpisany w naszą historię kredytową, co dalej w konsekwencji oznacza, że chwilowy brak płynności finansowej i niezapłacenie raty w terminie zostanie odnotowane, a w przyszłości może mieć wpływ na naszą wiarygodność kredytową. Nie muszą się jednak martwić te osoby, które wywiązują się terminowo ze spłat zadłużeń.
Niemniej, niezależnie od mankamentów raty przez internet stanowią doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które w inny sposób nie mogłyby pozwolić sobie na jednorazową transakcję rzędu np. 2-3 tysięcy złotych.
Rozwój e-commerce każdego dnia wpływa na poprawę jakości naszego życia, zwłaszcza teraz, kiedy ograniczenia związane z pandemią utrudniają nam korzystanie z tradycyjnych metod dokonywania zakupów. E-commerce towarzyszy nam, kiedy decydujemy się na zakupy z dowozem np. obiadu z ulubionej restauracji czy zakupy produktów codziennego użytku z marketów spożywczych.
Bezpieczeństwo, wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim troska o zdrowie własne i najbliższych. To wszystko wpływa na nasze decyzje zakupowe i wybory dotyczące częstszego dokonywania zakupów przez internet, które jeszcze nie tak dawno wiązały się ze sporym ryzykiem i wieloma obawami, a dziś stały się nieodłącznym elementem codzienności.