transport międzynarodowy
fot. pixabay.com

Transport jest niezbędnym elementem naszego życia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie pokonywać duże odległości w stosunkowo krótki czasie. Jego rozwój sprawia, że możemy bez problemu przemieszczać się, a firmy mogą dostarczać swoje produkty nawet do najodleglejszych zakamarków świata. Czym jest transport? Co to jest logistyka i czym różni się transport od spedycji? I co wyróżnia transport międzynarodowy?

Najprostsza definicja mówi, że transport to czynność polegająca na przemieszczaniu się ludzi i przedmiotów w czasie i przestrzeni przy użyciu odpowiednich środków transportu. Ekonomiczna definicja transportu mówi, że są to odpłatne usługi transportowe, które pozwalają na przemieszczanie się osób i ładunków. W związku z dynamicznym tempem życia szybkie tempo dotarcia do celu pomimo dużych odległości w wielu branżach stało się priorytetem, dlatego transport jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój biznesu.

Z kolei, logistyka to zarządzania dostawami i przepływem produktów. Obejmuje ona planowanie, realizację i kontrolę przepływu towarów wraz z nadzorowaniem ilości zapasów, przewidywaniem zapotrzebowania, oraz realizacją zamówień. Praca logistyka na stanowisku specjalista ds. logistyki obejmuje głównie zarządzanie transportem w obrębie danej firmy. To, ile zarabia logistyk, niewiele różni się od zarobków spedytora.

Co to jest spedycja?

Spedycja jest pojęciem zdecydowanie szerszym niż sam transport, ponieważ czynności związane z transportem stanowią tylko niewielki, wcale nie najistotniejszy element działań związanych ze spedycją. Spedycja zajmuje się organizowaniem przewozu towarów oraz wszelkimi procedurami z tym związanymi, tak jak np. przyjmowanie zleceń oraz doradztwo spedycyjne, wybór i organizacja środków transportu, zajmowanie się dokumentacją dotyczącą przesyłki (wystawianie listów przewozowych), ubezpieczanie przewożonych towarów czy przygotowanie towaru do odpraw celnych. Różnice pomiędzy spedycją a transportem polegają na specyfice umów i odpowiedzialności za realizację zleceń.

rodzaje transportu
fot. pixabay.com

Rodzaje transportu

Najogólniejszym podziałem transportu jest klasyfikacja na transport pasażerski i towarowy. Poza tym podziałem transport można również sklasyfikować ze względu na:

  • zasięg (transport krajowy, transport międzynarodowy),
  • właściciela (transport publiczny, transport prywatny),
  • środowisko, w którym się odbywa (transport lotniczy, transport lądowy, transport wodny),
  • transport intermodalny,
  • transport specjalistyczny,
  • transport medyczny,
  • transport ponadgabarytowy,
  • transport ADR.

Dodatkowo transport lądowy można podzielić na: transport drogowy (samochodowy, ciężarowy), transport kolejowy i transport rurociągowy. Zaś transport wodny można podzielić na transport śródlądowy i transport morski.

Transport samochodowy jest najpopularniejszym rodzajem transportu wykorzystywanym zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Polega na przewożeniu osób i towarów odpowiednio do tego przystosowanymi pojazdami samochodowymi.

Transport krajowy a transport międzynarodowy

W przypadku tej klasyfikacji, nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć, że transport krajowy, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się na terenie kraju i dotyczy przewozu osób i towarów środkami transportu zarejestrowanymi na terenie Polski. Z kolei, transport międzynarodowy polega na przewozie osób lub towarów i odbywa się z przekroczeniem granicy kraju. Transport zagraniczny pozwala na rozwój gospodarki i samego transportu.

Niezwykle popularną formą transportu międzynarodowego są przeprowadzki. Firmy przeprowadzkowe coraz częściej decydują się na usługi obejmujące przeprowadzki międzynarodowe w ramach, których udostępniają busy do Niemiec, Anglii, Holandii i innych krajów (zazwyczaj w obrębie Europy). Dodatkowo, takie firmy w swojej ofercie posiadają także różne rodzaje magazynów, dając możliwość przechowywania w bezpiecznych warunkach mebli i innych towarów zleconych do przewiezienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here